Diyelim Ki Define Buldunuz ve Devlete Teslim Ettiniz! Peki Ne Kadar Para Alacaksınız? Bakanlık Tek Tek Açıkladı

Diyelim Ki Define Buldunuz ve Devlete Teslim Ettiniz! Peki Ne Kadar Para Alacaksınız? Bakanlık Tek Tek Açıkladı

Diyelim Ki Define Buldunuz ve Devlete Teslim Ettiniz! Peki Ne Kadar Para Alacaksınız? Bakanlık Tek Tek Açıkladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı resmi internet sayfası üzerinden yapılan son dakika açıklamasına göre bir define arayışı içerisinde olup da hazine bulan ve bunu devlete teslim eden kişilerin ne kadar pay alacakları ile ilgili bilgiler verildi.

 Kültür ve Turizm Bakanlığı kültür Varlıkları ile Müzeler Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde kaçakçılık fiillerinin önüne geçilmesi ile alakalı faaliyetler başlığı altında define avcılarının merak ettikleri sorulara tek tek cevap verildi. 

Define Aramak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Define aramak isteyen kişiler, define arayacakları yerin bağlı olduğu mülki amirlik define arama yönetmeliğinin 7. Maddesinde bulunan belgeler ile beraber bir dilekçe ile müracaat etmek zorundadır. Dilekçede ise arama amacı açık bir şekilde belirtilir ve define aranacak yerin il, ilçe, bucak, koy, mahalle, sokak ve ev numarası bildirilir. Yerin ekili dikili ya da meşgul gayrimeskun tapulu ile tapusuz olup olmadığı ve kime ait olduğu da açıklanır.

Türkiye Geneli Define Aramak İçin İzin Alınabilir Mi?

 Türkiye geneli define araması izni verilemez nokta define aranacak yer, 50 metrekareyi ve 10 metre derinliği geçemez.

 Kişi Ya Da Kişiler, Define Aradıkları Yerin Kendilerine Ait Olmaması Durumunda Ne Yapmalı?

 Define aranacak yer eğer ki sahipli ise o halde gerçek kişilerden noterden tasdikli muvafakatname yani üzerinde hangi konu ile ilgili izin verildiğine görelik bir bilgi bulunan yazılı belge,  tüzel kişilerden ise yetkili organlar tarafından alınacak muvafakat yazısının alınması gerekir. Define aramak istenilen arazinin birden çok sahibinin bulunması durumunda bütün hissedarlardan noterden tasdikli muvafakatname alınmalı.

Kazı Çalışmaları Sonucunda Bulunan Defineden Ne Kadar Para Alınır?

Yapılan kazı çalışmaları sonucunda bulunan definenin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından geçer akçe şeklinde değeri tespit edilir. Define, hazineye ait arazide bulunmuş ise eğer % 50’si kadar define arayıcısı; özel ya da tüzel kişilere ait arazide bulunmuş ise % 40’ı kadar define arayıcısına, %10’u kadar ise mülk sahibine verilir.

Kazı Çalışmaları Sonucunda Bulunan Tarihi Eserlerin İnternette Satışı Yapılabilir Mi?

Korunması gerekli olan etnografik nitelikli kültür varlıklarından müzelere alınması gerekli görülmeyen taşınır kültür varlıkları açısından müze müdürlükleri tarafından ‘tescile tabi taşınır kültür ve tabiat varlığı belgesi’ düzenlenmek suretiyle sahibine iade edilir. Yasadışı yöntemler ile bir başkasına devredilmesi ile satılması ve yurt dışına çıkarılması kesinlikle yasaktır.

Kazı Sonucu Bulunan Tarihi Eser Müzeye Götürülürse Para Alınır Mı?

Korunması gerekli kültür ve tabiat varlığı olup olmadığını, müzeye alınacaklar ile alınmayacakları tespit etmek ve müzeleri alınmasına karar verilmesi halinde kıymetini belirlemek amacıyla müze uzmanları tarafından değerlendirme ve kıymet takdir komisyonu oluşturulur ve daha sonrasında müzeleri alınması uygun görülen eser açısından komisyon tarafından belirlenen maddi bedel eseri getiren şahsa ödenir.

20 Nis 2022 - 23:06 - Ekonomi