Son Dakika: Türkiye'de Kullanılan Kredi Miktarı Ne Kadar, Kredi Detayları Neler?

 Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ile Türkiye bankalar Birliği tarafından belirli dönemlerde Türkiye'de kullanılan Kredi çeşitleri, miktarı, nitelikleri gibi çeşitli veriler paylaşılmaktadır.

Son Dakika: Türkiye'de Kullanılan Kredi Miktarı Ne Kadar, Kredi Detayları Neler? Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ile Türkiye bankalar Birliği tarafından belirli dönemlerde Türkiye'de kullanılan Kredi çeşitleri, miktarı, nitelikleri gibi çeşitli veriler paylaşılmaktadır.

Taşıt ve Konut Kredisi Detayları Neler?

 Konut kredilerinde uzun vadeli ve ivme kaybına uğrayan talebin etkisiyle tasfiye olunacak alacaklar oranında değişiklik yaşanmazken oranı ise yüzde 0.3 de kaldı. Taşıt kredilerinde ise tasfiye olması beklenen alacak oranında iyileşme mevcut. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun taşıt kredilerinde vadeyi uzatmasıdır. Bankacılık kaynakları ihtiyaç kredilerinde faizlerin çok daha yüksek olması ile kullanılan bu kredilerdeki büyümeyi sınırlandırmaya ilişkin adımları atmasına rağmen talebin halen canlı olduğu dile getirildi. Güçlü talepte de en büyük etken yine aynı şekilde yüksek enflasyon olmaktadır. Yüksek enflasyon ile Türk lirasındaki değer kaybı gibi faktörler göz önüne alındığında alım gücü gerileyen vatandaşın ihtiyaçlarını karşılayabilmesi açısından gerek kredi kullanım gerekse de kredili mevduat hesabı kullanımında artış yaşandı.

Tasfiye Olunacak Alacaklar 196 Milyar TL'ye Çıktı

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından paylaşılan verilere göre nakdi krediler 2022 senesinin şubat ayı içerisinde, bir önceki senenin aynı ayına oranla %44 oranında artış göstererek 5 trilyon 444 milyar TL'ye çıktı. Tasfiye olunacak alacaklar toplam kredileri oranı ise 2022 Şubat ayı içerisinde bir önceki seneye göre 1 puan azalma göstererek yüzde 3.5 olacak şekilde gerçekleşti.

Bireysel Krediler 1.1 Trilyon TL'ye Çıktı

Türkiye Bankalar Birliği tarafından paylaşılan verilere göre bankalar ile banka dışı finansal kuruluşlar tarafından kullandırılan bireysel krediler yüzde yirmi bir oranında artış göstererek 1 trilyon 65 milyar TL'ye çıktı bireysel kredilerin %45'ini ihtiyaç kredileri oluştururken yüzde 29'u ise konut kredileri ve yüzde 20'si ise kredi kartları ile yüzde beşini taşıt kredileri oluşturmaktadır. Bireysel kredilerde tasfiye olunacak alacaklar oranı bir önceki seneye göre 0.5 puan artış göstererek yüzde 2.8 seviyesinde gerçekleşti. Şubat ayı içerisinde 165 bin kişi ilk defa kredi kartı ile 95 bin kişi tüketici kredisi kullanırken konut kredisi kullanan kişi sayısı ise 15 bin oldu. 121 bin kişi ise ilk kez kredili mevduat hesabı açtı.

22 Nis 2022 - 19:34 - Ekonomi