Kredi Kullanımında Yeni Dönem Başlıyor, Bankalar Artık Onu İstemeyecek!

Kredi gereksinimi bulunan milyonlarca vatandaşı oldukça yakından ilgilendiren yeni düzenlemeler yavaş yavaş netlik kazanmaya başladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Kredi Kullanımında Yeni Dönem Başlıyor, Bankalar Artık Onu İstemeyecek! Kredi gereksinimi bulunan milyonlarca vatandaşı oldukça yakından ilgilendiren yeni düzenlemeler yavaş yavaş netlik kazanmaya başladı. Kredi kullanan fakat borcunu erkenden ödeyen tüketicilere bundan sonra ücreti ile masraflar iade edilerek cayma hakkı hükümleri bizzat uygulanacak. Yan ürün şeklindeki kredi kullanım koşulları da talep edilemeyecek. kredi kullanacak vatandaşları yakından ilgilendiren yeniliklerin detayları ve çok daha fazlası haberimizde...

Sözleşme Tarihinde Teslim!

Yeni düzenleme ile beraber ön ödemeli bir şekilde satışı gerçekleştirilen konuklarım sözleşmede belirtilmiş tarihte tüketici teslim edilmesi zorunlu hale getirildi. Düzenleme ile beraber ürün ile hizmetlerini kredi kullanım koşulu şeklinde sunulmasına sınırlama getirildi. Diğer taraftan tüketicinin talep ettiği sigorta firmasından sağlamış olduğu teminat ile kredi veren tarafından kabul edilmek zorunda olacak. Kredi bağlantılı sigortanın, kredi borcunun geri ödeme teminatını sağlamak amacı doğrultusunda meblağ sigortalarında kalan borç tutarı ile vadesi ile uyumlu olması sağlanacak.

1 Ay Koşulu Kalkıyor

Kredili mevduat hesabı, kredi kartı gibi belirsiz süreli Tüketici kredilerinde faiz oranında tüketici lehine değişikliklerin anında yerine getirilmesi açısından düzenleme yapılacak. Bu açıdan bakıldığında faiz oranındaki İndirimin, tüketici lehine yürürlüğe girmesi açısından 30 gün süre öncesinde bildirim yapılması koşulu ortadan kaldırılmış olacak. Buna göre tüketici kredisi sözleşmeleri ile konut finansmanı sözleşmelerinde sözleşmenin imzalanmasından önce bilgilendirme yükümlülüğüne aykırı hareket edenler hakkında bu aykırılığın tespit edilmesi durumunda her bir işleme da Sözleşme için 200 TL idari para cezası 1000 TL’ye çıkarılacak.

# kredi, faiz

25 Nis 2022 - 10:39 - Ekonomi