Son Dakika Haber: Bireysel Borçlanmada Takibe Düşen Sayısı 3’e Katlandı

Son Dakika Haber: Bireysel Borçlanmada Takibe Düşen Sayısı 3’e Katlandı. Detayları haberimizden öğrenin!

Bireysel Borçlanmada Takibe Düşen Sayısı 3’e Katlandı! Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun sorunlu kredileri takibe alma süresi esnekliğinin tamamen uygulamadan kalkması ile beraber ocak ayı içerisinde bireysel kredi ve kart borcundan dolayı takibe düşenlerin sayısı 3’e katlandı. 2021 senesinin ocak ayı içerisinde 73 bin kişi kart ile kredi borcundan dolayı takipe düşerken, 2022 senesi içerisinde ise ilk 4 aylık süreç içerisinde bu sayı 222 bin  kişiye ulaştı.

Türkiye bankalar birliği tarafından paylaşılan verilere göre geçtiğimiz sene ocak ayı içerisinde ortaya çıkan rakamlar ile bu yıl ocak ayı içerisinde bireysel kredi borcu sebebiyle takibe düşenlerin sayısı arasında değişikliğe bakıldığında %245 oranında bir artış belirlendi. Bireysel kredi kartında ise geçtiğimiz seneye göre değişim % 61 oldu. Bireysel kredi ile kredi kartı borcu sebebiyle takipe düşen vatandaşların toplam kişi sayısında ise %204’lük bir artış meydana geldi. Türkiye Bankalar Birliği, bu yüksek artışta Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun esnekliğinin sona ermesinin etkisi olduğunu açıklıyor.

Tasfiye Edilecek Alacak Oranı Yüzde 2. 

Türkiye Bankalar Birliği tarafından paylaşılan verilere göre bireysel kredi ile kredi kartı borcunu ödemeyi yerine getirememiş gerçek kişilerden borcu sürmekte olan vatandaş sayısı ise ocak 2022 tarihi itibariyle 4 milyon 130 bin 354 kişiye ulaştı. Aralık 2021 tarihinde ise bu rakam 4 milyon 22 bin seviyesindeydi. Yani sadece 1 ay içerisinde 8356 kişilik bir grubun borcunu öde yememiş ve bu durumun halen devam ettiği kişilerin arasına katıldı.

25 Nis 2022 - 13:46 - Ekonomi