Varlık Yönetim Şirketlerindeki Borçları İndirimli Kapatmak Mümkün mü

Bankalar belli bir süre sonunda tahsil edemedikleri alacakları varlık yönetim şirketlerine %2-3 oranında devrederler ancak faizli tutar üstüne daha da faiz ekleyerek alacakları tahsil etmeye çalışan varlık yönetim şirketleri halkı canından bezdirmiş durumda. Haberimizde varlık yönetim şirketlerine karşı pazarlık yöntemlerini anlattık.

Varlık yönetim şirketleri, başta bankalar olmak üzere finans kurumlarının tahsili gecikmiş alacaklarını devralarak yeniden yapılandırıp, tahsil etmeye çalışan şirketlerdir.

Varlık yönetim şirketleri 2006 yılında yayımlanan yönetmelik kapsamında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından denetlenir ve faaliyetleri düzenlenir.

Varlık Yönetim Şirketleri İle Pazarlık Süreci Nasıl Olmalıdır

1. Varlık yönetim şirketi için en önemli kriter; adınıza kayıtlı bir eviniz, arsanız, araziniz yani taşınmaz malınız veya aracınız olmasıdır. Eğer bunlar varsa alacaklarını garanti gördükleri için indirime yaklaşmazlar. Nihayetinde bunları icra ile satıp alacaklarını alacaklarını düşünüyorlar. Hele de bu malların üstünde bir haciz yoksa, o zaman burunlarından kıl aldırmazlar.
2. Bir diğer önemli kriter de maaşlı çalışıp çalışmadığınızdır. Eğer maaşınız varsa ve üstünde haciz yoksa, o zaman da saldırgan bir tutum sergilerler ve çözüme yanaşmazlar. Bir bakıma haklılar da, sonuçta ayda 500 lira da olsa ve 5 yıl da sürse dosyalarındaki tüm parayı alacaklarını biliyorlar. O yüzden anlaşmayı zorlaştırıyorlar. Peki bu neye neden oluyor; çoğunlukla maaşınıza haciz gelmesin diye sigortasız çalışmak durununda kalıyorsunuz. Kendi kendinize ev, yok, arsa yok, araba yok, maaş da yok, mecbur benimle anlaşmak zorundalar diyorsunuz.
3. Arabam, evim yok varlık yönetim şirketleri haciz yapamaz derken bu kez de genç olup olmadığınıza bakıyorlar. Yani eğer çalışma gücünüz varsa nasılsa maaşlı çalışmak zorundasınız diyorlar ve bunu da kendileri açısından bir pazarlık kozu olarak kullanıyorlar.
4. Eğer bu dediklerimizin hiç birisi yoksa, yaşınız orta yaş gibiyse dosyayı anaparanın yaklaşık olarak %10 üstüne kapatma şansınız var. Hele de dosyanız eski tarihliyse kesinlikle anaparaya dosyayı kapatabilirsiniz.
5. Pazarlıkta borçlunun yani sizin lehinize olan durumlardan birisi de maalesef kronik hastalık veya yaşamsal tehlike arzeden hastalık durumunun olmasıdır. Eğer böyle bir durum varsa, varlık yönetim şirketi hesaplama yaparken, bunları dikkate alıp dosyayı anaparasına kapatmaya razı hale gelebiliyor.
6. Eviniz var ama hisseli, bu durumda ne olur…Şunu hemen belirtelim; alacaklı açısından en zor durumlardan birisi, hisseli taşınmazı satmaktır. Çünkü kimse kolay kolay hisseli bir evin veya arazinin ihalesine girmez. Bu yüzden, evet bir malınız var, normalde bu sizin varlık şirketiyle anlaşmanız için elinizin zayıf kalmasına neden oluyor, ama bunun hisseli olması da varlık yönetim şirketi açısından sıkıntı yarattığı için dosyada sizinle anlaşma yoluna gidiyorlar.
7. Bir de son olarak şunu bilmemizde yarar var; eğer dosyayı kapatmak için çok istekli ve aceleci davranırsak varlık yönetim şirketi bu durumu kendi lehine kullanır ve dosyanızı kendi istediği rakam üzerinden kapatmaya gayret eder. O yüzden istekli olsanız da bunu göstermemeniz önem arzetmektedir.
Sonuç olarak varlık yönetim şirketi hesaplama yaparken; sırasıyla satılabilecek, haciz konabilecek değerler olup olmadığına, varsa hisseli olup olmadıklarına, hisseli değilse üstlerinde haciz veya ipotek ya da rehin olup olmadığına bakar. Bunun haricinde yaşınıza, çalışma gücünüze, sağlık durumunuza ve tabiki dosyanın kaç yaşında olduğuna bakar ve ona göre en üstten en alta doğru pazarlık ve anlaşma rakamları belirler.

27 Nis 2022 - 01:53 - Ekonomi