İş Bankası Bomba Niteliğinde Duyuru Yaptı! Yeni Sistem İlk Olarak İş Bankasıyla Başlayacak

Bir süredir yastık altında tutulan altınların, bankalar üzerinden parasal sisteme aktarılması ile ilgili çalışmalar devam ediyordu. Yatırım amacıyla vatandaşların biriktirdiği altınların güvenli ve kolay bir biçimde ekonomik sisteme dahil edilmesi amacıyla Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi (KAD-SİS) kurulmuştu. Bu sistemin ilk olarak İş Bankası’nda başlayacak olması da, İş Bankası kullanıcılılarını heyecanlandırdı!

KAD-SİS ile bankalar arasında yapılması beklenen teknik alt yapı çalışmasını ilk tamamlayan ve müşterine bu hizmet sunan banka İş Bankası oldu. Yıllardır müşterine teknik destek ve yatırım fırsatları sunan banka, KAD-SİS ile müşterine yeni bir yatırım fırsatı yaratmış oldu.

Sistem Nasıl İşleyecek?

İş Bankası müşterileri ek hiçbir ücret ödemeden güvenle altınlarını İş bankası hesaplarına aktarabilecekler. İşlem için anlaşmalı kuyumculara gitmek ve sisteme kayıt olmak istediğinizi söylemek yeterli olacak. Anlaşmalı kuyumcular yatırım için gerekli bilgilendirmeyi size yaptıktan sonra yatırım tutarınızı iş bankası hesabınıza otomatik olarak gönderiyor olacak.

İlgili sisteme isteyen tüm İş bankası müşterileri kolayca katılabilecek. İş Bankasından gelen açıklamalara göre, bu işlem için ekstra bir ücret alınması söz konusu değil. Devlet kurumlarıyla entegre olarak yürüyecek sistemin birçok artısı ve avantajı bulunuyor.

Öncelikle bu sistem ile piyasaya ve ekonomiye ciddi anlamda nakit para girişi sağlanmış olacak. Ayrıca yatırımların başına gelebilecek risklerin tamamen önlenmesi ve yatırımların yıpranma ve değer kaybı gibi olaylardan arındırılması artı kazanımlar olarak görülüyor.

Sisteme Katılan Müşterin Ne Gibi Avantajlar Bekliyor

Sisteme katılan iş bankası müşterilerini yukarıda belirttiğimiz avantajlar dışında birçok seçenek sunuluyor. Örnek vermek gerekirse sisteme girdikten sonra, yatırımınızı farklı yatırım araçlarına çevirmek istemeniz durumunda, sistem üzerinden bunu kolayca gerçekleştiriyor olacaksınız.

Ayrıca hesabınızda yer alan tutarı bakiye olarak göstererek avantajlı kredi oranlarıyla bireysel kredi kullanmanız da mümkün oluyor. Piyasanın altında bir faiz oranı ile kredi çekebilir, ayrıca evde duran altınlarınız için iyi bir yatırım fırsatı yakalayabilirsiniz.

Sistem Ne Kadar Güvenli? Devlet Koruması Var mı?

Tamamen devlet korumasında yürütülen bu sistemi, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) güven altına almış durumdadır. Yatırım yapmak isteyen kişiler sisteme devlet koruması ile dâhil edilmektedir.

28 Nis 2022 - 15:50 - Ekonomi