Bankaların Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

Bankaların kara listesi girdiyseniz nasıl çıkarım sorusunun cevabını aramak çok normaldir. Öncelikle Kara Liste nedir? Kara Listeye Neden Girilir? Sorularının cevaplarına göz atalım. Sonrasında da Kara Listeden çıkmak için yapmanız gerekenleri anlatmaya çalışalım.

Kara Liste Nedir? Kara Liste Yönetimi Kim Tarafından Yapılır?

 

Finansal bir sorumluluğunuzu yerine getirmediğiniz zaman, finansal kuruluşlar adınızı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasına iletir. Merkez bankası adınızı kara liste veri tabanına ekleyerek, diğer finansal kurumların sorumluluğunuzu getirmediğiniz hususları öğrenmesini sağlar.

Yani basitçe acıkmak gerekirse, Garanti bankasına ait bir kredi kartının borcunu düzenli olarak ödemezseniz ve adınız kara listeye alındıysa, artık hiçbir bankadan kredi kartı ya da başka bir finansal araç temin edemezsiniz demektedir. 

Kara Listenin yönetimi ve denetimi Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılmaktadır. Tüm finansal kurumlar merkez bankası çatısı altında toplanır. Finansal kuruluşların denetiminden sorumlu olan merkez bankası, Kara listenin de denetimi ve sorumluğunu almıştır.

Kara liste sorunlu olarak görülen müşterilerden finansal kurumları uzaklaştırmak için kurulan bir çeşit koruma yöntemidir. Kara Listeye girmenizi sağlayacak bazı hatalar şunlardır.

  • Kredi kartlarının borcunu ödememek ( Düzenli olarak asgari kredi tutarını ödemek sizi kara listeye sokmaz)
  • Verdiğiniz çekin karşılıksız çıkması, bu durum sizi kara listeye sokacaktır.
  • Senet ödemelerinin üst üste yapılmaması, bu durumda sizi kara listeye sokacaktır.

Kara listeden Çıkmak için Neler Yapılmalıdır?

 

Kara listeye bir kez girdikten sonra çıkmak gerçekten çok zordur. İlk önce ödeme yapmadığınız borcu bir an önce kapatmanız gerekiyor. Çünkü kara listeye girdikten sonra kredi notu bilinen ve finansal notunuz çok düşecektir. 

Öncelikle bu notu yükseltmeye çalışmalısınız. Borcunuz bittikten sonra kara listeden çıkmak için süre işlemeye başlar. Borcunuzu ödeseniz bile kara listeden çıkmak için gereken süre en az 5 senedir. Bu 5 sene içinde başka finansal bir soruna karışmamanız gerekmektedir.

Yoksa bu süre tekrar baştan başlayacaktır. Kara listeden çıkmak gerçekten zordur. Bu nedenle mümkün olduğunca ödemelerinize dikkat etmeniz ve en azından asgari ödeme yaparak kara listeye girmekten korunmanızı tavsiye ediyoruz.

 Bu verilen bilgiler dışında maalesef kara listeden çıkmak için bir şansınız bulunmuyor. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası verileri kesindir. Denetimi devlet tarafından yapılmaktadır. Özel kurum ve kuruluşlar müdahale de bulunamazlar. 

Tüm finansal ödemelerinizi yapmak, finansal sağlığınız için önemlidir. Tüm ödemeleriniz için en azından asgari ödeme tutarlarına dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Eğer bu noktada bir finansal danışmana ihtiyacınız bulunuyorsa, https://www.fuatcakmak.com.tr/ adresini ziyaret ederek güvenilir danışmanlık hizmetine erişebilirsiniz.

30 Nis 2022 - 15:10 - Ekonomi