Omicron Varyantı Nedir, belirtileri nelerdir? Covid Omicron (Nu) Varyantı Nerede Çıktı?

Omicron Varyantı Nedir? Omicron Varyantı Belirtileri Nelerdir? NU varyantı belirtileri neler? Omicron (Nu) Varyantı Nerede Çıktı? Omicron Varyantı ilk...

Omicron Varyantı Nedir? Omicron Varyantı Belirtileri Nelerdir? NU varyantı belirtileri neler? Omicron (Nu) Varyantı Nerede Çıktı? Omicron Varyantı ilk nerede görüldü? Omicron Varyantı ilk ne zaman görüldü? Omicron Varyantı neden bu kadar tehlikeli? Yeni korona varyantı Omicron hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Pek çok ülkenin omicron varyantı yüzünden uçuşları kapatması, bazı ülkelerin sınırlarını dahi kapatmasına yol açan yeni koronavirüs varyantı nedir, ne değildir, dünya neden panik halinde, yakından bakalım:

Omicron Varyantı Nedir?

Omicron, covid-19'un yeni saptanan bir varyantı. B.1.1.529 kod adıyla bilinen varyanta önce Nu, sonra ise Omicron Varyantı ismi verildi. Erken kanıtlar, Omicron'un daha yüksek yeniden enfeksiyon riskine sahip olduğunu gösteriyor.

B.1.1.529 varyantı ilk olarak 24 Kasım 2021'de Güney Afrika'dan DSÖ'ye rapor edilmiştir. Bilinen ilk doğrulanmış B.1.1.529 enfeksiyonu, 9 Kasım 2021'de toplanan bir örnekten alınmıştı. Bu varyant, bazıları ilgili olan çok sayıda mutasyona sahiptir. Ön kanıtlar, diğer VOC'lere kıyasla bu varyantla yeniden enfeksiyon riskinin arttığını göstermektedir. Bu varyantın vakalarının sayısı, Güney Afrika'daki hemen hemen tüm illerde artıyor gibi görünüyor.

Omicron Varyantı Belirtileri Nelerdir?

Omicron varyantının belirtileri konusunda bildiklerimiz çok az. Daily Telegraph gazetesine demeç veren Güney Afrika Tıp Birliği (SAMA) Başkanı Angelique Coetzee'nin verdiği bilgiler şöyle:

"Şu aşamada her şey spekülasyon. Yüksek derecede bulaşıcı çıkabilir ama şu ana dek gördüğümüz vakalar son derece hafif. Semptomları daha önce tedavi ettiğim hastalara kıyasla çok farklı ve hafifti. Varyant, kas ağrıları ve bir-iki gün iyi hissetmeme gibi semptomlarla, hafif bir hastalık belirtisi gösteriyor. Şu ana dek enfekte olanların tat veya koku duyularını kaybetmediklerini saptadık. Hafif bir öksürük olabiliyor. Öne çıkan semptomlar yok. Enfekte olanların bazıları evde tedavi görüyor"

Omicron (Nu) Varyantı Nerede Çıktı?

İlk tespitin yapıldığı hasta Botswana'dan idi. Botswana Cumhuriyeti, güneyinde Güney Afrika Cumhuriyeti, kuzey ve batısında Namibya, kuzeydoğu bölümünde ise Zambiya ve Zimbabve bulunan, denize kıyısı olmayan bir Güney Afrika ülkesidir.

Omicron Varyantı ilk ne zaman görüldü?

Omicron varyantı olarak sonradan isimlendirilen koronavirüs varyantı ilk olarak 11 Kasım günü Botswana'da bir hastadan alınan örnekte görüldü.

Omicron Varyantı ilk nerede görüldü?

İlk yeni varyant tanımlaması Botswana'dan alınan örnekte görülmüştü. Örneğin incelenmesi sonucunda vakaların büyük kısmının Güney Afrika'nın Gauteng bölgesinde olduğu tespit edildi.. Bugüne dek görülen vakaların büyük kısmı Güney Afrika, Botswana ve Hong Kong'da saptandı.

Avrupa'da teyit edilen ilk vaka ise Belçika'da görüldü. Mısır'dan Türkiye üzerinden Belçika'ya uçan bir kadında ilk defa omicron varyantına rastlandı. Cuma gününden beri İngiltere, Almanya, İtalya, Çek Cumhuriyeti, İsrail ve Avustralya gibi ülkeler omicron varyantı görülen ülkeler arasına girdiler.

Omicron Varyantı neden bu kadar tehlikeli?

Omicron varyantının geçmiş varyantlara kıyasla daha mı bulaşıcı olduğu, aşılara karşı direnli oluo olmadığı bilinmiyor. İki üç haftalık bir inceleme sürecine ihtiyaç var.

Omicron Varyantı Daha mı bulaşıcı?

Güney Afrika'da 16 Kasım'da 273 korona virüs vakası bildirilmişti. Ama bu hafta başında 1200 seviyesine hızla çıkıldı. Omicron üzerinde yapılan araştırmalar, Güney Amerika'da omicron varyantının hakim tür olma yönünde ilerlediğini gösteriyor.

Omicron Varyantı aşıların etkisini azaltacak mı?

Omicron'daki mutasyonların sayısının yüksekliği ve aşıların hedef aldığı çivili proteinde çok fazla mutasyon görülmesinden dolayı endişeli. Yalkaşık 8 milyar kişinin aşılandığı dünyada eğer bu varyant aşılara karşı dirençli çıkarsa algının yeniden başa dönülmesinden korkuluyor.

Aşı şirketleri Moderna, Biontech, Johnson & Johnson ve AstraZeneca şimdiden omicron varyanını incelemeye başladılar. Moderna Omicron varyantının Covid-19 aşısına ciddi bir risk yönelttiğini açıkladı.

Omicron Varyantı koronavirüs haplarının etkisini azaltacak mı?

Merck firmasının ürettiği Molnupiravir gibi Covid haplarının etkisini azaltması beklenmiyor. Çünkü koronavirüs ilaçları çivi proteini hedef almıyor, virüsün vücutta yayılmasını engellemek amacını taşıyor.

#

28 Kas 2021 - 12:41 - Transferler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Galatasaray Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Galatasaray hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Galatasaray editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Galatasaray değil haberi geçen ajanstır.