Golyat Kimdir? Golyat Ne Zaman Yaşadı? Golyat nasıl öldü? Golyat Hikayesi

Osman Sınav'ın Yalnız Kurt dizisindeki Golyat Kimdir? Golyat Ne zaman Yaşadı? Golyat nasıl öldü? Golyat'ı kim öldürdü? Golyat Kuran'da geçiyor mu? Golyat'ın boyu ne kadardı? Golyat nasıl birisi idi? Golyat gerçek mi? İşte Golyat Hikayesi

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Osman Sınav'ın Yalnız Kurt dizisindeki Golyat Kimdir? Yalnız Kurt dizisinde küresel büyük bir güç olarak anlatılan Golyat'ın ismi nereden geliyor? Şimdiden dizinin hayranları Golşyat'ı merak etmeye başladılar. Golyat ne demek? Golyat kimdir? Golyat Ne zaman Yaşadı? Golyat nasıl öldü? Golyat'ı kim öldürdü? Golyat Kuran'da geçiyor mu? Kuran-ı Kerim'de Golyat hangi ayette geçiyor? Golyat'ın boyu ne kadardı? Golyat nasıl birisi idi? Golyat gerçek mi? Golyat, dini kitaplarda da bahsedilen bir savaşçı. İşte Golyat Hikayesi

Osman Sınav'ın Yalnız Kurt dizisindeki Golyat Kimdir?

Yalnız Kurt dizisinde Golyat ülkemizi karıştırmaya çalışan küresel bir gücün adı olarak karşımıza çıkıyor. Peki dizide anlatılan Golyat ne demek? Golyat bir isim mi? Yanlız Kurt Golyat kimdir? Golyat hakkında bilinenler şöyle:

Golyat kimdir? Golyat Ne zaman Yaşadı?

Golyat (ya da diğer ismiyle Calut) MÖ 11. yüzyılda yaşamıştır. Golyat hakkında Tanah, Eski Ahit ve Kur'an'da kıssa mevcuttur. Golyat ile savaşan Davud Peygamber savaşta onu yenmiştir.

Golyat Hikayesi: Golyat nasıl öldü?

Yahudilerin kutsal kitabı Eski Ahit'e göre Antik Filistin şehri Gat'ta doğmuştur. Antik çağda Filistinliler, İsrail Kralı Şaul (İslam'da Tâlût) ile savaş halindeydiler. Filistinlilerin en cesur savaşçısı olan Golyat (Câlût) her gün İsrail askerlerini düelloya davet ediyordu.

Bazı rivayetlere göre Golyat uzun boylu ve çok güçlü idi, ona DEV nitelendirmesi de yapılmaktadır. Onunla savaşan herkesi yeniyordu. Sadece Davud (a.s) Golyat'ın karşısına çıkmaya cesaret etti. Davud Aleyhisselam'ın sapanıyla onu alnından vurduğu ve ondan sonra onu yendiği rivayet edilir. Yenilmez savaşçılarını kaybeden Filistinliler savaşı bırakarak kaçmak zorunda kaldılar.

Golyat dev midir? Golyat çok uzun boylu muydu?

Golyat'ın kendi çağındaki insanlardan %30 daha uzun olduğu rivayet edilir. Bazı rivayetlerde 2 metre civarında boyu olduğu anlatılır- bazı rivayetlerde ise 3 metre boyunda olduğu söylenir.

Kuran'da Golyat var mı?

Kuran'da Golyat kıssası Bakara Sûresi'nde 249 ve 251. ayetlerde anlatılmaktadır. Kuran'da Golyat'a Calut denilmektedir. Tefsirde Golyat kıssası şu şekildedir:

Golyat (Câlût) teke tek savaşmak üzere Talut'un ordusundan bir savaşçı istemişti. Tâlût onun karşısına çıkmak istiyordu, bunun ölüm demek olduğunu bilen askerler onu engellemeye çalışıyorlardı. Dâvûd çevresindekilere Golyat’ı öldürenin ödülünü sordu. “Onu öldürene kral büyük servet verecek, onu kızıyla evlendirecek ve hanedanını imtiyazlı kılacak” dediler. Dâvûd buraya savaşmak için gelmemişti, daha önce kendisini bir savaşta denemiş de değildi. Sürüden koyun kapan bir aslanla ayıyı öldürdüğünü hatırlatarak Tâlût’tan, Golyat’a karşı savaşmak üzere izin istedi; kumandan kendini uyardıysa da aldırmadı, talebinde ısrar etti. Tâlût ona zırh giydirdi ve izin verdi. Golyat’a doğru ilerlerken zırh ağır geldiği ve hareketini sınırladığı için onu da çıkarıp attı. Yanında yalnızca vadiden seçtiği taşlarla sapanı vardı. Golyat’la birkaç cümle konuştuktan sonra sapanına uygun bir taş koydu ve onunla düşmanını başından vurdu, yere düşünce de kılıcını elinden aldı ve boynunu kesti. Kaynak: Kur'an Yolu Tefsiri Cilt: 1 Sayfa: 390-391

Kuran-ı Kerim'de Golyat hangi ayette geçiyor?

Bakara 249: Tâlût askerleriyle birlikte ayrılıp sefere çıkınca, “Allah muhakkak sizi bir nehirle imtihan edecek; kim ondan içerse benden değildir, -eliyle bir avuç alan müstesna- ondan tatmayan da bendendir” dedi. İçlerinden pek azı dışındakiler ondan içtiler. Kendisi ve onunla beraber inananlar nehri geçince “Bugün Câlût’a ve askerlerine karşı bizim gücümüz yok” dediler. Allah’a kavuşacaklarını umanlar ise, “Nice az birlik vardır ki, Allah’ın izniyle sayıca çok birliği yenmişlerdir, Allah sabredenlerle beraberdir” dediler.

Bakara 250: Câlût ve askerlerinin karşısına çıkınca da “Rabbimiz! Bizi sabırla donat, bize sebat ver ve inkârcı topluluğa karşı bize yardım et!” diye niyazda bulundular.

Bakara 251: Sonunda Allah’ın izniyle onları yendiler, Dâvûd da Câlût’u öldürdü ve Allah ona hükümranlık ve hikmet verdi, ona dilediği şeyleri öğretti. Eğer Allah’ın, insanların bir kısmı ile diğer kısmını engellemesi olmasaydı yeryüzünde düzen bozulurdu. Fakat Allah’ın âlemler için büyük lütufları vardır.

#

27 Oca 2022 - 13:24 - Televizyon


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Galatasaray Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Galatasaray hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Galatasaray editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Galatasaray değil haberi geçen ajanstır.