Çevre Kirliliği Kanunu Yeni Çıktı Kirlilik İse Kanser Nedeni Olarak Ön Planda

Çevre Kirliliği Kanunu Yeni Çıktı Kirlilik İse Kanser Nedeni Olarak Ön Planda. Yaşadığımız çağ içerisinde en fazla can kaybına sebep olan hastalık, kanser olarak gösterilmektedir. Kanserin etkenleri araştırıldığında ise çevre kirliliği büyük bir etken taşımaktadır. Kanser insan organlarında meydana gelen değişim ve bozukluklara verilen genel bir isimdir.

Çevre Kirliliği Kanunu Yeni Çıktı Kirlilik İse Kanser Nedeni Olarak Ön Planda
Haber albümü için resme tıklayın

Yaşadığımız çağ içerisinde en fazla can kaybına sebep olan hastalık, kanser olarak gösterilmektedir. Kanserin etkenleri araştırıldığında ise çevre kirliliği büyük bir etken taşımaktadır. Kanser insan organlarında meydana gelen değişim ve bozukluklara verilen genel bir isimdir. Yıllara bağlı olarak kansere yakalanma oranları araştırıldığında ise elde edilen sonuç oldukça ürkütücü boyutlardadır.

Öncelikle insanların hayati organlarına yerleşen kanser hücreleri kontrolsüz bir sayıda bölünme geçirerek, sağlığa büyük zararlar vermektedir. Kanserin yapısı incelendiğinde ise akciğer kanserine en çok kayıp vermemizin gün içerisinde soluduğumuz sağlıksız hava şartları ve sigara olduğu örneğinde ki gibi, kanserin dokulara karşı tutum ve davranışları büyük bir değişim göstermektedir.

Su kirliliğinin inanılmaz boyutlarda artmasının ardından, kanser çeşitlerinde ve sayılarında da bir artma gözlenmiştir. Bunun sebebi ise insan vücudunda bulunan suyun hücrelere bağlı olarak yirmi gün ile otuz gün içerisinde tamamen yenilenmesidir. Bir bakıma düşünüldüğünde insan yudumladığı her su ile kendisini bir miktar değiştirmektedir. Bu sebepten dolayı alınan her yudum su ve içeriği doğrudan bünyemize etki etmektedir. Aynı şekilde aldığımız nefes ve yediğimiz ekmek bile dokularımızın değişmesini sağlamaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı kanser hücrelerinde meydana gelen artışın kesinlikle azımsanmayacak bir boyuta ulaşmış olması oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Kanser denildiğinde akla gelen ilk sebep “kendiliğinden olmuş” benzeri sebeplerdir. Ama yaşam kalitemiz ve yaşam standartlarımız kanserin bünyemize etki etmesini sağlamaktadır.

Kirliliği; toprak, su veya hava gibi bulunduğu yere göre sınıflandırabilir veya kimyasallar, gürültü veya ışık gibi farklı kirlilik türlerine bakabiliriz. Kirliliği incelemenin bir başka yolu da kaynağına inmektir. Arabalar, tarım ve binalar gibi bazı kirlilik kaynakları etrafa yayılmıştır; ancak diğerleri münferit emisyon noktaları olarak daha iyi değerlendirilebilir. Bu noktasal kaynakların çoğu fabrikalar ve enerji santralleri gibi büyük tesislerdir.

Sanayi, Avrupa ekonomisinin önemli bir bileşenidir. Eurostat’a göre 2018 yılında gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) %17,6’sını oluşturmuş ve 36 milyon kişinin doğrudan istihdam edilmesini sağlamıştır. Sanayi, bazı önemli hava kirleticilerinin ve sera gazlarının yanı sıra kirleticilerin suya ve toprağa salınımı, atık üretimi ve enerji tüketimi dâhil olmak üzere diğer önemli çevresel etkilerin toplam emisyonlarının da yarısından fazlasını oluşturmaktadır.

#

04 Ara 2021 - 21:43 - Transferler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Galatasaray Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Galatasaray hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Galatasaray editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Galatasaray değil haberi geçen ajanstır.