Cumhurbaşkanı EYT ile ilgili açıklama yaptı! EYT ne zaman çıkacak?

Erken emeklilikte yaş bekleyenlere sonunda sevindiren haber verildi. Verilen müjdeye göre ara formül ile kısmı çalışma başladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı EYT ile ilgili açıklama yaptı! EYT ne zaman çıkacak? Erken emeklilikte yaş bekleyenlere sonunda sevindiren haber verildi. Verilen müjdeye göre ara formül ile kısmı çalışma başladı. Ara formül ile primi dolduran kişiler yaşının gelmesini beklemeden emekli olabilme şansına sahip olacak. Bu değişimden önce prim sayısı günü ve fiili olarak gerçekleşen hizmet süresine yaş şartı aranma durumu vardı.

Diğer şartları tamamlayan kullanıcılar yaş durumu yüzünden EYT’ye takılıyordu. Bu yüzden birçok kişi emekli olamıyor ve çok fazla mağduriyet yaşıyordu. Fakat EYT’ye takılan kişiler için yeni bir müjde geldi. Artık ara formül ile bu durum ortadan kaldırılacak.

Yaşı bekleyenler ve emeklilik şartlarını dolduran kişiler için yeni çözümler söz konusu olmaya başladı. Ortaya atılan ara formül ile yaşanan bu mağduriyet büyük oranda giderilecek. Çalışma gününü dolduran ve prim ödeme gün sayısını dolduran bir kişi 2 hatta 3 yıl daha erken bir şekilde emekli olabilme fırsatına sahip olabilmektedir.

Bu kısmi çalışma formülü ile mağduriyetlerin büyük bir kısmının giderilmesi beklenmektedir. Kısmı formül dışında bazı formüller de masada yer almaktadır. Emeklilikte yaşa takılanlar için 1999 yılından önce işe girenler için etkili olması beklenmektedir.  Kısmi emeklilik formülünde bir kişi 10 yıl prim ödeyerek emekli olabilme şansına sahip olmaktadır. 1999 yılında sigorta girişinin sağlanmış olması dışında 3600 gün şartı da bulunmaktadır.

01 Nis 2022 - 10:50 - Ekonomi