Evliliğinizi Ertelemeyin, Devlet Çeyiz Parası Veriyor

Erkeklerin damatlık, kadınların gelinlik giyme hayalleri genelde yüksek maliyetler sebebiyle başka baharlara erteleniyor.

Erkeklerin damatlık, kadınların gelinlik giyme hayalleri genelde yüksek maliyetler sebebiyle başka baharlara erteleniyor. Evlilik, masrafı oldukça büyük bir organizasyon olduğu için hazırlık aşamasında olanları ise kara kara düşündürmeye zorluyor. Yeni ev tutmasıdır, evi donatmasıdır, kınasıdır, nişanlıdır, düğünüdür, organize etmesidir...

Fakat devlet, her alanda olduğu gibi evlilik hazırlığında olan vatandaşlara da destek vermeye devam ediyor. Çeyiz parası desteği ile devlet, evlilik hazırlığı yapanlara maddi imkan sunuyor.

Çeyiz Parası Nedir?

Devlet, çeyiz parası şeklinde nitelendirilen ödeneği vatandaşına sunarak evlilik masraflarının tamamen ortadan kaldırılmasına ya da hafifletilmesine aracılık ediyor. SGK tarafından gerçekleştirilen bu ödemelerden belirli koşulları taşıyan vatandaşlar faydalanabilir. Bu sebeple SGK çeyiz parası olarak nitelendirilen bu ödenek ilk kez 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe girdi. Bütün hak sahibi vatandaşlar bu haktan yalnızca bir defaya mahsus faydalanabilir. Yani bir kere evlendikten sonra boşanan ve ikinci kez evlenen bir vatandaşın bu ödenekten sadece ilk evliliğinde faydalanması söz konusu olacaktır.

Çeyiz Parasını Kimler Alabilir?

SGK çeyiz parası alınabilmesi için yine bu kurum tarafından belirlenmiş koşulların yerine getirilmesi gerekir. Buna göre SGK çeyiz parası ödeneğinden faydalanabilmesi için aranan koşullar şu şekilde sıralanabilir;

·         İlk evliliğin olması,

·         Yetim aylığı alıyor olması,

·         Kadın olması.

2022 SGK Çeyiz Parası Ne Kadar?

SGK tarafından verilmekte olan çeyiz parası, kişinin almış olduğu yetim aylığına göre değişiklik gösterebilir.

·         4A ve 4B emeklisi olan ve anne babasının vefatından kaynaklı bir şekilde yetim aylığı alıyor ise maaşını 24 yaşına kadar çeyiz parası ödemesini alabilir. Böylelikle 500 TL getirin ağırlığında totalde 12000 TL'lik çeyiz parası alınabiliyor.

·         4C emeklisi olan anne ve babasının hayatını kaybetmesinden kaynaklı bir şekilde yetim aylığı alıyor ise eğer maaşının 12 katına kadar çeyiz parasının alınması mümkündür. Böylece 500 TL yetim aylığında ise toplamda 6000 TL'lik çeyiz parası alınır.

# sgk

02 Nis 2022 - 09:20 - Ekonomi