O Meslekleri Yapanlara 1 Yılda 180 Gün Ek Prim Ödemesi Yapılacak!

Bütün çalışan vatandaşların en büyük hayali emekli olması. Uzun seneler boyunca çalışan kişiler yaşlılık dönemlerinde rahat etmek ve hiç kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürmek ister fakat Türkiye'deki emeklilik sistemi gün geçtikçe biraz daha zor bir hal aldığı için vatandaşların emeklilik hayalleri de buna paralel bir şekilde yokuşa sürükleniyor.

Büyütmek için resme tıklayın

O Meslekleri Yapanlara 1 Yılda 180 Gün Ek Prim Ödemesi Yapılacak! Bütün çalışan vatandaşların en büyük hayali emekli olması. Uzun seneler boyunca çalışan kişiler yaşlılık dönemlerinde rahat etmek ve hiç kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürmek ister fakat Türkiye'deki emeklilik sistemi gün geçtikçe biraz daha zor bir hal aldığı için vatandaşların emeklilik hayalleri de buna paralel bir şekilde yokuşa sürükleniyor.

Fakat sosyal güvenlik kurumunun bazı erken emeklilik kriterleri mevcuttur. Pek çok farklı erken emeklilik yöntemi ile vatandaşların karşısına çıkan SGK, zor koşullar altında faaliyet gösteren kişilere özel bir şekilde yıpranma payı ödemesi yapmaktadır. Yöntemi aracılığı ile bazı meslek gruplarında bir yılda ek bir şekilde 60 gün ile 180 gün arasında ödeme gerçekleştiriliyor Böylelikle daha az çalışarak 7200 günlük filmlerin doldurulmasıyla emeklilik hakkı elde edilebiliyor.

Yıpranma Payı Nedir?

Sosyal güvenlik kurumunun sunmuş olduğu erken emeklilik yollarından birisi olarak karşımıza çıkan yıpranma payı, yurttaşlara yaşamlarını kolaylaştırmanın yanı da aynı zamanda haklarını da koruma teminatı verir.

Bilindiği gibi bazı meslekler oldukça zorlu koşullar altında hatta hayatlarını riske ederek çalışmaya devam ediyor. Askerler, Doktorlar, gümrük muhafaza memurları gibi mesleklerde çalışan vatandaşlar diğer meslek gruplarının da çalışan kişilere göre çok daha yoğun bir şekilde çalıştıkları için erkenden yaprağına biliyor.

Bu tip durumlarda ise sosyal güvenlik kurumunun yaprağına payı ödemeleri anında devreye sokuluyor. Sosyal güvenlik kurumunun belirlemiş olduğu bazı meslek grupları ise bir sene içerisinde 30 gün ile 180 gün arasında ek ödeme alabiliyor.

02 Nis 2022 - 23:13 - Ekonomi