Yardım Parası Desteği Başladı! Ramazan Ayında Vatandaşlara Ödeme Yapılacak

11 ayın sultanı olan Ramazan nihayet geldi. Bu sene artan enflasyon rakamları ve dar gelirli vatandaşın geçim mücadelesi kendini çokça hissettirdi. Devlet her sene olduğu gibi bu senede ihtiyacı olan vatandaşlara Ramazan ayında ödeme yapacağını Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık duyurdu.

Büyütmek için resme tıklayın

Ramazan Ayında Vatandaşlara Ödeme Yapılacak. 11 ayın sultanı olan Ramazan nihayet geldi. Bu sene artan enflasyon rakamları ve dar gelirli vatandaşın geçim mücadelesi kendini çokça hissettirdi. Devlet her sene olduğu gibi bu senede ihtiyacı olan vatandaşlara Ramazan ayında ödeme yapacağını Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık duyurdu.

Temel Gıdalara Ulaşım İçin Ödeme

Pahalı hayat şartları 2022 senesinin başından beri kendisini iyice hissettirmişti. Gelen zamlarla geçinmekte zorlanan birçok hane halkına yardım adı altında kaynak ayırıldığı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ilan edildi. Hanelere ödenmek için 224 milyon TL kaynağın ayrıldığı ve en kısa sürede başvuru yapanların bu kaynaktan yardım alabileceği belirtildi. Dar gelirli birçok vatandaş sosyal yardımlarla geçinmeye çalışıyor. Bu yardımlara ek olarak Ramazan ayı için ödenecek olan tutarların kısa sürede alınmaya başlanması bekleniyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına aktarılan yardım paralarının alınması için öne sürülen şartlarda bakanlık tarafından ayrıntılı bir şekilde ifade edildi. Yardım şeklinin nakit para ya da temel gıda olarak zaten ihtiyacı olan vatandaşlara yapıldığı uzun zamandır bilinen bir uygulamadır. Ramazan ayı için ayrılan ek kaynak bütçesi sayesinde dar gelirli ve yardıma muhtaç vatandaşlara daha fazla ulaşılması hedefleniyor. 

Başvuru Şartları Ayrıntılı Olarak Belirtildi

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına aktarılan 224 milyon TL ek kaynağın nasıl ve hangi şartlarda bulunan vatandaşlara ödeneceğinin kanunda yazılı olduğu bakan tarafından da tekrarlandı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yardımlar konusunda açıklamalarına göre oldukça objektif olarak yaklaştıklarını açıkladı. Yardıma gerçekten ihtiyacı olan vatandaşlara ulaştıklarını açıklayan bakan Derya Yanık sosyal güvencesi olmayan ya da olanlar içinde hane içi gelir dağılımına göre yardımların ödendiğini ifade etti.

Sosyal güvenlik kurumuna bağlı olan vatandaşlarda aylık gelirin hanedeki bireylerin sayısına göre hesaplandığı ifade edildi. Kişi başı düşen gelirin asgari ücretin 1/3 oranından az olması durumunda sosyal yardımlardan yararlanılabileceği ifade etti. Özellikle Ramazan ayında vatandaşların rahat ve kolaylıkla temel gıdalara ulaşması hedefleniyor. Bu kapsamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak ellerinden geleni yaptıklarını içtenlikle belirtti. 

07 Nis 2022 - 21:27 - Ekonomi