Farabi Kimdir, Neler Yapmıştır?

Burada bulunan Tarkan tahminen ailevi köken veya unvan belirtmektedir. Kimi kaynaklara göre Büyük Horasan’da bulunan Faryab, kimi kaynaklara göre Kazakistan’da bulunan Farab’da doğduğu belirtilmektedir.

Farabi Kimdir, Neler Yapmıştır? Tam adıyla Ebu Nasr Muhammed bin Muhammed el-Farabi olarak geçmektedir. Ancak bazı el yazmalarında Ebu Nasr Muhammed bin Muhammed el-Tarkani olarak da yazmıştır kendi adını. Burada bulunan Tarkan tahminen ailevi köken veya unvan belirtmektedir. Kimi kaynaklara göre Büyük Horasan’da bulunan Faryab, kimi kaynaklara göre Kazakistan’da bulunan Farab’da doğduğu belirtilmektedir. Dolayısıyla Türk veya Fars kökenli olma ihtimalleri tartışılmaktadır. İlk öğrenimini doğduğu yerde tamamlayan Farabi yüksek öğrenimini yapmak için Bağdat’a gitti.

Bu sıralarda Arapçayı olabildiğince iyi öğrenmiş ve kendisini fazlasıyla geliştirmişti. Zamanını ünlü bilginlerle ve hristiyan matematikçilerden mantık dersleri alarak geçirdi. Arapçaya en çok katkı sağlayan insanlardan birisi oldu. Arapçanın her türlü mantıksal ifadeyi açıklayabilmesi için dil üzerinde çalışmalar yaptı. Eski Yunan filozoflarını ve Aristoteles’i inceledi. Kendi döneminde pek de fazla bir ilgi görmemiş ve büyük bir üne kavuşamamıştı. Dolayısıyla adı da bölgesinde pek fazla duyulmadı ancak kendisine dair üretilmiş efsaneler bulunmaktadır.

Bu efsanelerden birisi kendisinin 70 dil bildiğini söylemektedir. Bir diğeri ise dönemin büyük yazarlarından es-Sahib İsmail bin Abbad, Farabi’yi Rey şehrindeki sarayında görmek istemiş. Bunun üzerine ise Farabi tamamen Türk kıyafetleri içerisinde saraya gitmiş. Saraydaki herkes Farabi’yle dalga geçmiş ancak o bunları umursamamış. Bir süre sonra herkes içince Farabi herkesi uyutacak bir parça çalmaya başlamış.

Herkes uyuyunca ise çalgısının üzerine “Farabi yanınıza geldi, onunla alay ettiniz; o da sizi uyuttu, sonra kayboldu.” yazarak çalgıyı odada bırakmış. Herkes uyanınca neler olduğunu anlamış. es-Sahib, Farabi’nin arkasından birkaç kişi gönderse de bir daha onu bulamamış. Ancak kendisinin ölümünden bir süre sonra Ortaçağ Hristiyan filozofların dikkatlerini çekmeyi başardı.

Kendisi 70 olmasa dahi pek çok dil bildiği bilinmektedir. Burada karşımıza kaynak olarak çıkan belge ise Kitâbü’l-Ḥurûf, el-Elfâẓü’l-müstaʿmele fi’l-manṭıḳ ve el-Mûsîḳa’l-kebîr isimli kitabı. Kendisi burada fazla dil bildiğini söylemese dahi Grekçe, Soğdça ve birkaç dilde daha terimler görülmektedir. Buradan anlaşılacağı üzere kendi dili dışında da diller bilmektedir. Farabî daha çok metafizik üzerine çalışmalar yapan birisiydi, Felsefeyle İslâm dini arasındaki ayrılıkları ve çelişmeleri mantık yoluyla gidermeye çalıştı. Bu çalışmalarıyla İslâm dinine felsefi bir nitelik kazandırma amacı güttü ve bu amacı sayesinde doğduda İslam Felsefesinin kurucusu sayıldı. 100’den fazla eser kaleme alan Farabi, İbni Rüşt ve İbni Sina gibi önemli kişileri de büyük ölçüde etkiledi.

11 Nis 2022 - 06:15 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Galatasaray Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Galatasaray hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Galatasaray editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Galatasaray değil haberi geçen ajanstır.