ÖTV Ödemeden Sıfır Kilometre Araba Alabileceğinizi Biliyor Muydunuz? Devlet, Bu Gruba Özel %100 ÖTV İndirimi Sunuyor

2022 senesi zamları ve beraber otomobil fiyatlarında meydana gelen fiyat artışları, araç sahibi olmak isteyenleri derinden düşündürüyor.

ÖTV Ödemeden Sıfır Kilometre Araba Alabileceğinizi Biliyor Muydunuz? Devlet, Bu Gruba Özel %100 ÖTV İndirimi Sunuyor. 2022 senesi zamları ve beraber otomobil fiyatlarında meydana gelen fiyat artışları, araç sahibi olmak isteyenleri derinden düşündürüyor. Buna karşın devletin otomobil alımlarında engelli vatandaşlara sunduğu özel tüketim vergisi indirimleri, bu vatandaşlar açısından araba almayı çok daha kolay bir hale getiriyor. Engelli vatandaşların araç alımlarında önemli indirim ile hatta vergi muafiyetlerinden faydalanma hakkı vardır. İşte karşınızda 2022 senesi içerisinde engelli vatandaşlara sunulan ÖTV'siz araç alım desteği ile ilgili ayrıntılar ve çok daha fazlası haberimizde…

Engelli Vatandaşların ÖTV'siz Araç Alma Koşulları Neler?

  Türkiye'de engelli vatandaşlar açısından devlet destekli bir şekilde sağlanan pek çok hak mevcuttur ve böylece engelli vatandaşların yaşamlarının çok daha kolay bir hale gelmesi ile yaşam standartlarından yükseltilebilmesi hedefleniyor. Sosyal devlet ilkesine bağlı bir şekilde devletin engelli vatandaşlar için sunduğu desteklerden birisi ise pek çok alandaki vergi indirimleri ile hatta vergi muafiyetleridir. 2022 senesi içerisinde araba almayı düşünen engelli vatandaşlar ödemedin araba satın alabiliyor. Böylece araba satışlarında ÖTV gibi çok ciddi bir mali problem ortadan kalktığı için engelli vatandaşlar, çok uygun fiyatlara araba sahibi olabiliyor.

Engelli Vatandaşlar, ÖTV'siz Araba Nasıl Alır?

 Türkiye'de ÖTV muafiyeti aracılığı ile özel tüketim vergisi ödemeden araç alabilme yetkisi sadece %90 ve üzeri engelli vatandaşlara yönelik uygulanan bir çalışmadır. Fakat %90 engellilik oranına sahip olan vatandaşlar açısından araç sürüş yetisinin ortadan kaybolması durumu söz konusudur. Böyle bir durumda ise engelli vatandaşın birinci, ikinci hatta 3. derece yakınları dahi beraber ek bir şekilde sözleşmeli sürücüler aracı kullanmaktadır. Söz konusu kişiler tarafından engelli vatandaşlara ait olan ve özel tüketim vergisi ödemeden satın alınan araçlar ile beraber aracı kullanacak vatandaşlara ait bilgilerin ve durumun kuruma ibraz edilmesi gerekir.

11 Nis 2022 - 23:36 - Ekonomi