SGK'dan 15 bin TL'lik Toplu Ödeme Verilecek Başvuru İle İlgili Şartlar Ve Detaylar

SGK tarafından yapılan nakdi yardımlardan biri olan ölüm aylığı sigortalı kişilerin vefatı ile hak sahibi olan kız çocuklarına geçmektedir.

Büyütmek için resme tıklayın

SGK'dan 15 bin TL'lik Toplu Ödeme Verilecek Başvuru İle İlgili Şartlar Ve Detaylar. SGK tarafından yapılan nakdi yardımlardan biri olan ölüm aylığı sigortalı kişilerin vefatı ile hak sahibi olan kız çocuklarına geçmektedir. Bekar kızlar için bağlanan yetim aylığını alan kızın evlenme durumu söz konusu ise çeyiz yardımı olarak dönen para bazı şartlar uygun ise verilmektedir. Evlenecek kız çocuğu için tek seferde ödenen SGK toplu ödemeleri ile ilgili şartların sağlanması ile bu paradan yararlanılabilir. Gereken şartlar ise şu şekilde değerlendirilmektedir. İşte ayrıntılı detaylar;

Yetim Maaşı İçin Gerekli Şartlar

Bu yıl en düşük emekli maaşının 2500 TL olması ile birlikte diğer ödeneklerde de yükselmeler meydana gelmiştir. Yapılan verilere göre son değerlendirmelerde en düşük yetim aylığı %25 oranda 625 TL maaş verilmektedir. 24 ayın sonunda toplam olarak 15 bin TL ödenmiş oluyor. Buna göre evlenecek olan kız çocuklarına tek seferde çeyiz parası olarak verilen bu ücretten yetim parası olarak bilinen ödenek bir seferde ödeniyor. Şartların uygun olanların bu detaylara dikkat etmesi gerekmektedir.

Evlilik Ödeneği İçin Hangi Şartlar Gerekli  

Evlilik ödeneği olarak kabul edilen çeyiz parası alabilmek için uygun şartların yerine getirilmesi gerekiyor. 2008 yılından beri verilen kız çocuğunun evlenmesi durumunda çeyiz parası olarak SGK tarafından ödeniyor. Bu parayı alabilmek için yetim aylığı alma şartı ve yetim aylığı alan kişinin evlenme şartı aranmaktadır. Ancak evlendikten 5 yıl içinde başvuru yapmayanların ödeme hakları kaybedilmektedir. Boşanan daha evvel yetim aylığı alanlar boşandıktan sonra da 24 ay geçmese bile yetim aylığı tekrar alamıyorlar.

Yetim aylığından yararlananlar evlendikleri takdirde eşi ölürse yetim aylığı almaya tekrar hak kazanıyorlar. Bu aylığı almada çeyiz parası süresini beklemeden alabiliyorlar. Ölüm aylığı alan iki kız kardeşin ölüm aylığı birinin evlenerek çeyiz parası alacağı için ölüm aylığı parası kesilecek diğer kız çocuğunun aylık oranı yükselecektir.  Çeyiz parasının alınmasından en az 2 yılın sonunda yetim aylığı yükseltilmektedir. Şartlara göre kız çocuklarının ölen sigortalı ana ve babasından yetim aylığı almaları mümkün olabiliyor. 

# emekli, sgk

13 Nis 2022 - 10:04 - Ekonomi