Momentum Nedir, Nasıl Yorumlanır? Momentum İndikatörü Kullanımı

Momentum kavramı finansal piyasalarda yapılmakta olan teknik analiz olarak bilinmektedir. Momentum göstergesi olarak bilinen analiz sonucu içerisinde geçmiş ve gelecek fiyat karşılaştırmaları bulunmaktadır.

Momentum kavramı finansal piyasalarda yapılmakta olan teknik analiz olarak bilinmektedir. Momentum göstergesi olarak bilinen analiz sonucu içerisinde geçmiş ve gelecek fiyat karşılaştırmaları bulunmaktadır.

Momentum yalnızca fiyat karşılaştırması değil aynı zamanda fiyat değişimlerinin hangi hızla gerçekleşmiş olduğunu da göstermekte olan bir analiz sonucu olduğu için kısa veya uzun vadeli yatırımcılar için iyi bir referans noktası olarak alınmaktadır.

Momentum analizlerinin yapılabilmesi için teknik olarak bilinen momentum indikatörü kullanılmaktadır. Bu sayede fiyatların devamlılığı ve hızları matematiksel olarak da ölçülebilmektedir. 

Momentum Hesaplamaları Nasıl Yapılır?

Momentum hesaplamaları için belirlenmekte olan formüllerde son fiyatın göstergesi “n” olarak bilinmektedir. Bu göstergenin negatif ya da pozitif yönlü ilerlemesinin yanı sıra eşitlik durumunda ise 0 olarak ele alınması söz konusu olmaktadır. 

Momentum değerlendirmeleri 10 günlük olarak yapılmaktadır. 10 gün öncesindeki değerin daha yüksek olması durumunda değerlendirme negatif olurken, bugünün fiyatının daha yüksek olması durumunda ise pozitif olarak belirlenmektedir. 

Momentum hesaplaması yapılırken göstergelerin yorumlamaları, fiyatın yükselme ya da düşmesinin yanı sıra ne kadar hızlı düşüş ve yükseliş olduğunun da gösterilmesi mümkün olmaktadır. Pozitif ve negatif bir değerlendirme yapılırken eş zamanlı olarak hızlı ya da yavaş gibi değerlendirmenin de yapılması gerekmektedir. 

Momentum İndikatörünün Kullanılması 

Momentum indikatörünün kullanımı grafik üzerinden okunmaktadır. Değerin sıfır çizgisinde olması halinde durağan bir ilerleme olduğu söylenmekte olup bunun yanı sıra grafikte aşağı ya da yukarı yönlü ivmeler olmasında farklı değerlendirmeler yapılmaktadır. 

Momentum grafiklerinin incelenme sürecinde aynı zamanda 8 günlük bir değerlendirme yapılması söz konusu olmaktadır. Hareketin hangi yönlü olduğunun incelenmesinin yanı sıra teknik zıtlıklar üzerinden de yatırım ön görüleri sağlanabilmektedir. 

Momentum indikatörünün kullanımı teknik bir analiz olması nedeniyle gerçeğe yakın ön görülerin yapılmasını sağlamaktadır. Fakat finansal piyasalardaki ani değişiklikler nedeniyle düşük oranda olsa da risk faktörleri bulunmaktadır. 

Momentum İndikatörü Yorumlaması Nasıl Yapılır?

Momentum indikatörü yorumlaması pozitif ya da negatif veriler üzerinden yapılmaktadır. Fiyatlarda güncel olarak bir düşüş meydana gelmesi durumunda negatif yönlü bir değerlendirme söz konusu olurken güncel yükseliş olması durumunda ise pozitif bir değerlendirme olması söz konusudur. 

Momentum indikatörü yorumlaması yapılırken güncel piyasada eşit bir değer olması durumunda ise 0 değeri üzerinden inceleme yapılmaktadır. Bu yorumlamaların genel olarak 8-10 günlük değerlendirmeler olması nedeniyle yakın zamanlı olarak iyi sonuçlar veren bir analiz uygulamasıdır. 

14 Nis 2022 - 01:00 - Ekonomi