Hisseye Para Girişi ve Çıkışı Ne Anlam İfade Eder?

Hisseye para girişi ve çıkışı verisi hisse senetlerine günlük giren paradan çıkan para miktarının düşülmesiyle elde edilen bir veridir. İşte detaylar...

Hisseye para girişi ve çıkışı verisi hisse senetlerine günlük giren paradan çıkan para miktarının düşülmesiyle elde edilen bir veridir. İşte detaylar...

Hisse hareketleri hisse yatırımcıları için ipuçları verir. Bu yüzden hisse yatırımcıları günlük olarak hisseye para girişi ve çıkışını kontrol ederler. 

Hisseye Para Girişi ve Çıkışı Nasıl Takip Edilmelidir? 

Hisseye para girişi ve çıkışı verisi kullanılarak yatırım yapacak olan hisse yatırımcıları birkaç gün boyunca sürekli bu durumu kontrol etmeleri gerekir. Yatırım yapacak olanların yapması gerekenler şu şekildedir:

  1. Uzun pozisyon yani satın alma kararı için birkaç gündür para girişi olan hisseler
  2. Kısa pozisyon yani düşüş yönlü alınacak hisselerde ise birkaç gündür para çıkışı olan hisseler takip edilebilir.

Bu sayede hisseye yatırım yapılıp yapılmayacağı tahlil edilmiş olur. 

Hisseye Para Girişi Varsa Nasıl Olur? 

Hisseye para girişi varken insanlar bu durumu olumlu bir algı olarak düşünüp yatırım yapma eğilimi gösterebilirler. Fakat bu durum biraz risklidir. Bunun sebebi hızlı artış gösteren her hisse o kadar fazla düşme eğilimine sebep olabilir. 

Hisseden Para Çıkışı Varsa Nasıl Olur? 

Hisseden para çıkışı her ne kadar olumsuz bir olgu olarak görülse de bu durum tam tersine dönüp bir yatırım ayrıcalığı olarak da ortaya çıkabilir. Hisseden para çıkışı oluyorsa bu geri döneceği anlamına da gelebilir.

Bunun sonucunda hisse para girişi ve çıkışı iyi bir şekilde tahlil edilmeli ve ona göre yatırım yapılmalıdır. 

Bu İşlemlerde Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Bu işlemlerde sadece para giriş ve çıkışını baz alarak yatırım yapmak çok sağlıklı bir karar olmayacaktır. Bu hususta uzman kişiler tarafından danışmanlık almak yatırımcılar için en iyisi olacaktır. Veya çok iyi bilinen bir konuysa kişinin yorum kabiliyetinin de bir o kadar yüksek olması gerekir ki bu sayede yatırımın getiri ve götürüleri iyi bir şekilde hesaplanabilir.

Para Girişi Ve Çıkışına Göre Muhtemel Piyasa Hareketleri Nelerdir?

Para girişi ve çıkışına göre muhtemel piyasa hareketleri öngörülebilir. Para girişi varken muhtemel piyasa hareketleri şu şekildedir:

  • Hisseye para girişi oluyor ve hisse para girişi oranında yükseliyorsa hisse fiyatının daha yukarı gidebileceği düşünülebilir.
  • Hisseye para girişi oluyor fakat hisse fiyatı düşüyorsa, hisse fiyatının dibe yakın olduğu düşünülebilir.
  • Hisseye para girişi oluyor ve hisse yatay seyrediyorsa, hissenin toplandığı düşünülebilir.
  • Hisseden para çıkışı varken muhtemel piyasa hareketleri şu şekildedir:
  • Hisseye para çıkışı oluyor ve hisse fiyatı para çıkışı oranında düşüyorsa, hisse fiyatının biraz daha aşağı düşeceği düşünülebilir.
  • Hisseden para çıkışı oluyor ve hisse fiyatı yükseliyorsa, hissen fiyatının tepe noktasına yaklaştığı düşünülebilir.
  • Hisseden para çıkışı oluyor ve hisse fiyatı yatay seyrediyorsa, hisselerin elden çıkartıldığı düşünülebilir.

Bu gibi durumlar tahlil edilerek hisse para girişi ve çıkışı kontrol edilir. Bu doğrultuda yatırımcı nasıl bir yol izlemesi gerektiğini öğrenmiş olur.   

14 Nis 2022 - 02:02 - Ekonomi