Evlilik Planınız Varsa Çeyiz Desteğiniz Devletten! Bu Kişilere Geri Ödemesiz Nakit Sunulacak

Devletin vatandaşlara sunduğu yardımların çeşitleri farklılık gösteriyor. Evlilik hazırlığında olan gençlerin devlete müracaat ettiklerinde çeyiz parası ödeneğinden faydalanma ları mümkündür.

Büyütmek için resme tıklayın

Evlilik Planınız Varsa Çeyiz Desteğiniz Devletten! Bu Kişilere Geri Ödemesiz Nakit Sunulacak.Devletin vatandaşlara sunduğu yardımların çeşitleri farklılık gösteriyor. Evlilik hazırlığında olan gençlerin devlete müracaat ettiklerinde çeyiz parası ödeneğinden faydalanma ları mümkündür.

 Kimler Devletten Çeyiz Parası Alabilir? Devlet Çeyiz Parası Nedir? Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

  Türkiye'de çeyiz parası uygulaması uzun yıllardan beri uygulanmaktadır. Devlet, ülke genelinde evlilik hazırlığı içinde bulunan gençlere maddi destek sağlamak amacıyla böylesine büyük bir destek kapısını açmaktadır. Fakat devletin sağlamış olduğu çeyiz parası desteğinden faydalanabilmek amacıyla bazı koşulların yerine getirilmesi gerekir.

 Çeyiz parası ya da resmi adı ile evlenme ödeneği, bir evlilik yardımı şeklinde devletten vatandaşlara verilmektedir. Türkiye'de 2008 senesinden itibaren uygulanmaya konulan ve şimdiye kadar milyonlarca gencin yuva kurmasına destek sağlayan bir ödemektir. Devletin sağlamış olduğu çeyiz parası, yetim aylığı alan ve evliliği sebebiyle Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatları gereğince yetim aylığı kesilecek olan kadınlar açısından verilmektedir. 

Çeyiz Parasını Kimler Alabilir?

Devletin sunmuş olduğu çeyiz parasını alabilmek amacıyla belirli kriterlerin taşınması gerekir. Türkiye'de SGK'dan emekli olan anne ve babanın vefat etmesi halinde onların emekli maaşı üzerinden yetim aylığı alan kız çocukları çeyiz parasından faydalanmaktadır. Yetim aylığı alan kız çocuklarının evlenmeleri halinde bu aylıkları kesilir. Dolayısıyla yetim aylığı alan ve evlenme çağına gelen kız çocukları devletten çeyiz parası yardımı alabilmektedir.

Evlilik parası ya da çeyiz parası, yetim aylığı alan vatandaşlara aylıklarının 12 katından 24 katına kadar nakit ödemesi şeklinde ödenmektedir. Çeyiz parası ödemelerinde yetim aylığı alan kişinin almış olduğu Son aylık tutarı üzerinden hesaplama işlemleri yapılır.

14 Nis 2022 - 14:58 - Ekonomi