TCMB PPK Nisan 2022 Faiz Kararı Ne Oldu?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası para politikaları kurulu 2022 senesinin 4. toplantısını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınan Naci Ağbal'ın yerine gelen Şahap Kavcıoğlu tarafından başkanlık edilen Merkez Bankası para politikası kurulu toplantısı neticesinde kurulu üyeleri tarafından onay verilen karar Türkiye kamuoyu ile paylaşıldı.

TCMB PPK Nisan 2022 Faiz Kararı Ne Oldu? Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası para politikaları kurulu 2022 senesinin 4. toplantısını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınan Naci Ağbal'ın yerine gelen Şahap Kavcıoğlu tarafından başkanlık edilen Merkez Bankası para politikası kurulu toplantısı neticesinde kurulu üyeleri tarafından onay verilen karar Türkiye kamuoyu ile paylaşıldı.

 Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Faiz Oranı İle Enflasyon Rakamları Arasındaki Makas Açılıyor

 Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan son enflasyon verileri %61.7 şekilde gerçekleşmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'na gözler çevrildi. Politika faiz oranı %14 olarak uygulanırken böylece faiz ile enflasyon arasındaki fark %47'yi  geçti.

 Türkiye'de Uygulanan Negatif Faiz Uygulaması Piyasalar Üzerindeki Baskıyı Daha Da Artırıyor

 Politika faiz oranının enflasyon seviyesinin hemen altında bulunması ile birlikte uygulanmakta olan negatif faiz %47.1 seviyesine kadar ulaşarak yeni bir rekor kırdı ve böylelikle Türk Lirası üzerinde olumsuz baskı oluşturdu.

 Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre beklenen faiz kararı açıklandı. Alınan kararlar açısından bakıldığında Merkez Bankası piyasaların beklentisi ile doğru orantılı bir şekilde politika faiz oranını değiştirmedi ve sabit Tuttur.com Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası para politikası faiz oranı bir kez daha %14 şeklinde karar verildi.

15 Nis 2022 - 22:54 - Ekonomi